הרבי שליט"א במסע על אף הקורונה – חלק א פרשבורג

סופר הקהילה מוסר שהרבי שליט"א יצא למסע על אף התפרצות מגפת הקורונה העולמית.


הרבי שליט"א נסע לפרשבורג לבקר קרובי משפחה הטמונים באדמה ולטייל במרחבי מרכז אירופה – מיטלאוירופה. על כן הרבי צעד עשרות קילומטרים ועקב אחרי תרבות הגויים בפרשבורג היא ברטיסלאבה.

הרבי התרשם שהעיר נקייה מאוד ויש אבטלה סמויה כי הוא ראה אנשים שעובדים בעבודה של אדם אחד. בנוסף על אף שבמדינת סלובאקיא הייתה מגיפת הקומוניזם – היא לא השפיעה כיום על מרכז עיר הבירה כמעט היכן שהרבי שהה.

תרבות היהודים נמחקה כמעט לגמרי. יש מוזיאון יהדות שהרבי הלך אליו והוא היה יותר של יהדות כללית ולא פרשבורגאית – אבל אולי המדריכים יודעים לדבר על זה בהקשר של יהודי המקום. יש את המבצר הגדול שעבר שיפוץ אחרי כ-150 שנות חורבן. ישנה העיר העתיקה. יש הגשר. יש בית המדברים הנקרא פרלמנט ויש גנים, פסלים ועמודי זיכרון נאים מאוד.

וכן תרבות הגרמנים וההונגרים שגרו בעיר נמחקה. העיר הייתה ברובה לא סלובקית ונפסק על ידי גדולי הגויים בוורסאי לאחר מלחמת העולם הראשונה  שתהיה העיר חופשית כמות דנציג וממל. אולם לבסוף שר המאה הוא שר הדעה ושר האלף פי אלף, יום אחד בא צבא סלובקיא וכבש העיר.

יש את הדנובה היפה שהרבי צעד לידה וחצה בעליצות לצלילי הדנובה הכחולה של שטראוס במחשבתו ובלא משים החל לשרוק הניגון.

צר לרבי שהגויים בקושי הבינו לשון אשכנז נוסח אנגליה – ולכן הוא לא הצליח מספיק לתהות על קנקנם. לפיכך, אי"ה, הרבי הודיע שהוא יעשה תשובה בעניין. הרבי כמובן לא חש באנטיסמיטיסמוס כלל.

הרבי גם אמר שתענוג לטייל כשקר – העולם נראה יפיפה, לא מסונוורים מן השמש, מתלבשים טוב, לא מזיעים ומקבלים אנרגיה ושמחה.

בקברי החת"ס והכתב סופר הרבי סירב לבקש על עצמו בקשות – רק על אנשים אחרים. וזה אולי כדי להראות שהוא שם למען עם ישראל ולא בשביל עצמו. וביציאתו הרבי הכריז: "מה שאצלם זה קברי צדיקים, אצלנו זה קברי אבות ומשפחה", ושאר הקהל צחק.

בעניין אוכל כשר, אין בפרשבורג, וחב"ד שם אינם מפעילים אפילו חנות כשרה למי שמחוץ לקהילתם. והרבי אכל אורז ומרק ירקות ומעט דגים משומרים שהובאו עימו מעיר יהודית כשרה. הרבי ומשמשו טרחו רבות לשם שמים להגעיל כלים ולהכשיר כלי המאכל.

ועל אף הקורונה המשתוללת בעולם, הרבי לא נבהל והוא אומר לכולם לקבל זאת באהבה, הרי בשביל מה להיות מפחד תמיד.

אך הרבי היה אמור לשבות בקהילת קודש וינה ומשמשו היה צריך לעזוב לשמחת נישואין לארץ ישראל וחשש מפני גזירת ההסגר של ליצמן האחראי על בריאות העם באר"י ולכן הרבי ומשמשו לא הלכו לוינה, אלא לבודפשט.

architecture bratislava bratislava castle building

Photo by Pixabay on Pexels.com

3 מחשבות על “הרבי שליט"א במסע על אף הקורונה – חלק א פרשבורג

 1. קמיליה

  חג פורים שמח ומשעשע

  הפעם מסע לעיר הקודש שוהם, ופגישה עם הרב דויד סתיו ולהקתו.

  אני מניחה שההכשר של רבנות שוהם לא נתפס ע'י כל קוראי בלוג זה כמספיק מהודר, אבל נדמה לי שמותר להקשיב ללהקת עיר הקודש שוהם. על אחת כמה וכמה בחג הפורים
  .

  http://www.baba-mail.co.il/video.aspx?emailid=8019

  Liked by 1 person

 2. פינגבק: הרבי שליט"א במסע על אף הקורונה – חלק ב' בודפשט | קהילת קודש נימאנדעסלאנד ירושלים דאשכנז

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s