מהי גלות אדום? מתי החלה? ומיהם האדומים – התפיסה המקובלת אצל הישנים בארץ ישראל אינה נכונה כלל

כידוע כעת אנו בימי בין המצרים. הרבי שליט"א חזר על דברים שנוהגים לומר בקהילתנו שנים הרבה. וחשבנו שמצוה לפרסם להציבור כדי שיראו למי שלא מאנ"ש ויקיצו ישנים מתרדמתם.

והנה רבינו האבן עזרא אומר בבראשית פרק כ"ז מ':

"וישנים שלא הקיצו משנת האיוולת, יחשבו כי אנחנו בגלות אדום. ולא כן הדבר, רק אדום היה תחת יד יהודה, וכן כתוב: "ויפשע אדום מתחת יד יהודה" (מלכים ב ח, כב), גם יואב הכרית כל זכר באדום (מלכים א יא, טז). ובעבור שהיו תחת יד יהודה, שמחו ביום אידינו והיו אומרים לבבליים: "ערו ערו עד היסוד בה" (תהלים קלז, ז); ויותר היה קשה על ישראל החרפה שהיה אדום מחרף אותם, מרעתם. וכן טעם "שישי ושמחי בת אדום" (איכה ד, כא), גם כן "אל תשמח לבני יהודה" (עובדיה א, יב). גם בימי הורקנוס הזקן, שמם שומרי ירושלים, והכניסם בברית מילה. גם בימי אגריפס, כאשר נלכדה ירושלים, באו גדודי אדום לעזור ליהודה.

ורומי שהגלתנו היא מזרע כתים, וכן אמר המתרגם: "וצים מיד כתים" (במדבר כד, כד); והיא מלכות יון בעצמה, כאשר פירשתי בספר דניאל. גם כן יקראו היום אנשי מצרים ושבא וארץ עילם "ישמעאלים", ואין בהם מי שהוא מזרע ישמעאל כי אם מתי מעט".

עד כאן לשון האבן עזרא זצ"ל. ואולי ההסבר הפשוט הוא שכיון שהרומאים היו תרבות של חרב כמו שנאמר על עשיו 'על חרבך תחיה', וכן היו אוהבים צבע אדום אצל קלגסיהם. לפיכך קראום אדומים ובתחילה ידעו שזה לשון שאולה. ואחר כך הישנים כלשון, רבינו האבן עזרא ז"ל, שכחו וחשבו שזה הפשט שהרומאים הם אדום ממש. וכל האומר אחרת כופר בדברי רבותינו.

ויש הרוצים לומר שהאדומיים התנצרו וגם הרומאים על כן אנו בגלות אדום.

"ודע כי אנחנו סומכים על דעת רבותיו ז"ל וחושבים שאנו היום בגלות אדום ושאין לנו עמידה ממנה עד בא המשיח… ומקרא מלא אצלנו, ועלו מושיעים בהר ציון לשפט את הר עשו. ועיקר הכוונה בזה, כי האדומים היו הראשונים לטעות אחרי האיש שטען כי הוא המשיח, וטענו עליו גם אלוהות, ובאו ארץ אדום, ופשטה טעותם עד לרומא הקרובה להם… לכן תחשב רומי ואדום מלכות אחת, אף על פי שהן אומות שונות, בהיותם על דעה אחת. והתרגום כתב פקד עוונך בת אדום-רומי רשיעא דמתבני באיטליא, ומליא אוכלוסין מן בני אדום". ( רמב"ן ספר הגאולה א)

ויש להשיב להם שאותו הצלוב היה יהודי וכן ראשוני תלמידיו, אז אנו בפשטות בגלות עם ישראל. וכן הרומאים הפכו לנוצרים זמנים הרבה של כמה מאות שנים אחרי חורבן הבית, אם כן מה הגלות של אדום?

ויש מי שרצה לומר על פי דברי יוסף בן מתתיהו שאמר שהאדומיים עזרו להבריונים 'הפוחזין למלחמה' לקחת את ירושלים מאת המתונים. ובכך הם גרמו לחורבן העיר שהרי הבריונים שרפו אוצרות השמן, היין, העץ והתבואה ובכך סייעו לחורבן. אך מי שמרד היה יהודי, ואם כן אנו בגלות יהודים.

ואולי אפשר לראות את תחילת החורבן מעת הגעת הורדוס הרשע לשלטון על ישראל והוא היה בוודאי מזרע אדום. והוא סייע להרומאים לשלוט בעם ישראל ונתן להם בארץ ישראל יותר שליטה והם אנשי רומי על אף שאינם אדום ממשיכים את הגלות שלנו ואז זה המשיך לנוצרים שהמשיכו את הרומאים שהתנצרו. ולפיכך אפשר להגיד שזרע הפורענות התחיל מאדומיים ואולי אנו לכן בבחינת גלות אדום על אף שהעניין נעשה על ידי רומי. או שכבר אז היינו בגלות בארצינו תחת שלטון הורדוס האדומים. וזה למי שאומר שלא היה גר כלל ונחשב אדום או גם לשון שאולה כי היה מזרע אדום. והעניין דומה לשומרי התורה האדוקים החיים בארץ ישראל שגם אומרים שהם בגלות בארצינו תחת שלטון החופשיים.

וזה מה שמחנכים הציבור בנימאנדעסלאנד – אנו לא באמת בגלות אדום אלא כעין גלות אדום.

ואם ישאל ברנש מדוע זה חשוב להיות שונה מרבים וטובים בעם ישראל. התשובה בנימאנדעסלאנד שישנים הם לא רבים ואינם טובים.

זה חשוב כדי לשמר המחשבה הישרה שה' נתן לנו ולהיות אדם ער.

ויהי רצון שנזכה לסיום הגאולה, אמן.

2 מחשבות על “מהי גלות אדום? מתי החלה? ומיהם האדומים – התפיסה המקובלת אצל הישנים בארץ ישראל אינה נכונה כלל

  1. GeorgVon1 מאת

    זה מצחיק שזה מה שאנשים חושבים על אנשים פשוטים שיגידו כך, אבל האבן עזרא אמר כך ואז הם יגידו שלו למי שבדרגה של האבן עזרא, מותר.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s